asperIT

asperIT Wrocław 2020 – edycja w dobie pandemii

W styczniu 2020 wystartowała kolejna edycja asperIT. Różniła się ona znacznie od naszych poprzednich działań nie tylko na udoskonalone programy szkoleń, ale przede wszystkim wybuchającą pandemię koronawirusa. Wykorzystaliśmy jednak to wyzwanie, aby jeszcze bardziej usprawnić nasze działania.

Tak jak do tej pory obszarem naszych działań był Wrocław, a parterem w rekrutacji została Fundacja Umbrella, która użyczyła nam swoich sal w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3. W tamtejszej sali komputerowej przeprowadziliśmy wstępne testy IT, dzięki którym wyłoniliśmy ze zgłoszonych kandydatów grupę 13 osób. 

Pierwszy etap, czyli szkolenia społeczne, zaczęliśmy realizować w siedzibie Dolnośląskiego Stowarzyszenia na rzecz Autyzmu – naszego głównego partnera działań na terenie Wrocławia. Członkowie Stowarzyszenia pomagają nam praktycznie od początku istnienia projektu i wspierają nas swoim bogatym, ponad 25-letnim doświadczeniem. Ze względu na ferie zimowe i duże rozproszenie uczestników tej edycji, zdecydowaliśmy się realizować spotkania co tydzień. 

Udało nam się zakończyć ten etap kilka dni przed ogłoszeniem stanu epidemii w Polsce z 20 marca 2020 r. Rozpoczął się twardy lockdown i musieliśmy zawiesić wszelką działalność stacjonarną asperIT oraz przejść w tryb pracy zdalnej. Nasi beneficjenci byli tym faktem bardzo niepocieszeni, jednocześnie rozumiejąc powagę sytuacji. Wszyscy jednak nie mogli się doczekać nauki testowania. 

Postanowiliśmy wykorzystać ten zapał i ukierunkować ich entuzjazm w pożytecznym kierunku. Zdecydowaliśmy się na eksperymentalne uruchomienie cyklu webinariów wprowadzających do testowania. Podczas webinarów nasi uczestnicy mieli również okazję dowiedzieć się szczegółów na temat pracy w IT. Okazały się one sporym sukcesem. Cieszyły się dużym zainteresowaniem, zaspokajały ciekawość i przekazywały merytoryczne podstawy wiedzy, które bardzo ułatwiły przyswajanie informacji w trakcie późniejszych etapów technicznych.  

Nie próżnowaliśmy również organizacyjnie. Chcąc zapewnić naszym beneficjentom jak najlepsze warunki na przyswajanie wiedzy potrzebnej do egzaminu certyfikującego ISTQB udało się nam zawiązać przyjazną relację i współpracę ze Stowarzyszeniem Jakości Systemów Informatycznych. Nasi nowi partnerzy zgodzili się udostępnić nam salę na potrzeby szkoleń IT, za co serdecznie dziękujemy. 

Kiedy tylko obostrzenia zostały poluzowane bezzwłocznie przeszliśmy do kontynuacji opóźnionej edycji. Zaprosiliśmy naszych beneficjentów do siedziby SJSI, gdzie odbyliśmy szkolenia IT i podeszliśmy do egzaminu certyfikującego ISTQB. Zdawalność była wysoka, a my rozpoczęliśmy cykl praktyk realizowanych w formie mieszanej (weekendowe spotkania co dwa tygodnie, praca zdalna w dni powszednie). Przez całe lato najpierw się szkoliliśmy, a następnie praktykowaliśmy w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3 i 8 sierpnia 2020 r. udało się nam z sukcesem zakończyć edycję asperIT we Wrocławiu. Dla osób chcących jeszcze bardziej poszerzyć swoje zdolności zaproponowaliśmy również pierwszy w historii projektu miesięczny, darmowy staż, w trakcie którego uczestnicy realizowali prawdziwe zlecenia spływające do nas z firm. 

Musieliśmy w trakcie tegorocznych działań wykazać się elastycznością i zdolnościami adaptacyjnymi. Udało nam się jednak dostosować do sytuacji, zapewnić uczestnikom bezpieczeństwo oraz co najważniejsze, wypuścić w świat kolejną grupę dobrych testerów. Najlepszym świadectwem tej edycji, jest fakt, iż jeden z uczestników projektu nie zdołał go zakończyć w 100%, ponieważ jeszcze podczas trwania stażu znalazł prace w firmie z branży IT.