asperIT

asperIT Warszawa – pierwsza edycja projektu poza Wrocławiem.

W 2020 roku pomimo wielu trudności związanych z okresem pandemii nasza fundacja poczyniła wielki krok w swoim rozwoju. Udało się nam bowiem zorganizować pierwszą w historii projektu edycję wyjazdową poza granicami Wrocławia. 

Przygotowania do edycji asperIT w Warszawie poczyniliśmy jeszcze w trakcie pierwszego wiosennego lockdownu. Wtedy to udało nam się nawiązać partnerstwo z Fundacją SYNAPSIS, czyli największymi specjalistami na temat autyzmu w Polsce, którzy mają wieloletnie doświadczenie i nieposzlakowaną opinię. Zgodzili się wesprzeć nas w procesie rekrutacji, co okazało się nieocenioną pomocą na zupełnie nowym dla nas terenie. 

Kolejnymi kluczowymi dla tej edycji partnerami stały się Krajowa Izba Gospodarcza i prowadzone przez nią Centrum Kreatywności Targowa. Okazali się oni bardzo otwarci na współpracę i zaoferowali nam pełne wsparcie przy realizacji założeń projektu, oraz ich nowoczesne wnętrza na nasze potrzeby rekrutacyjno-szkoleniowe.  

Kiedy tylko obostrzenia zostały poluzowane przeszliśmy do realizacji działań terenowych chcąc maksymalnie wykorzystać okazję, jaka się nam przytrafiła. Od razu przystąpiliśmy do rekrutacji, której pierwszą część, czyli wywiady indywidualne, przeprowadziliśmy w siedzibie Fundacji SYNAPSIS. Następnym krokiem było przeprowadzenie testu IT, a raczej dwóch ze względu na mnogość kandydatów. Sala konferencyjna naszego drugiego partnera z Centrum Kreatywności Targowa okazała się idealna do tego celu.  

Wyłoniliśmy ze wszystkich kandydatów grupę 14 osób, które zaprosiliśmy do udziału w naszym kursie. Z końcem lata przeszliśmy intensywnie do fazy realizacji edycji. Przeszliśmy przez szkolenia społeczne, szkolenia IT i egzamin certyfikujący ISTQB realizowany w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Jakości Systemów Informatycznych do końca września. Grupa była chłonna wiedzy i bardzo otwarta na przekazywany materiał, dzięki czemu zdawalność egzaminu okazała się wysoka.  

W październiku ruszyliśmy z ostatnim etapem – praktykami. Realizacja w formie mieszanej (weekendowe spotkania co dwa tygodnie, praca zdalna w dni powszednie) przebiegała sprawnie i nasi beneficjenci zyskali dużo przydatnego doświadczenia zawodowego. Niestety nasz plan nie ziścił się w 100%, gdyż rosnąca w szybkim tempie liczba zakażeń koronawirusem spowodowała kolejną falę obostrzeń ograniczających życie publiczne i w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie zarówno beneficjentów jak i swoje, zdecydowaliśmy o przeprowadzeniu ostatniego spotkania podsumowującego edycję asperIT zdalnie z naszego biura we Wrocławiu. 

Edycję asperIT w Warszawie i zarazem pierwsze takie przedsięwzięcie poza granicami Wrocławia może z całą pewnością uznać za sukces. Nawiązaliśmy trwałe partnerstwa i przeszkoliliśmy wspaniałych ludzi o wielkim potencjale, udowadniając tym samym skalowalność naszego projektu i potrzebę obecności w całej Polsce.